Genom tiden – Trollstaven: Birka av Anna-Karin Karlsson & Johanna Arpiainen

Följ med på en historisk spännande historia tillbaka till vikingatiden i boken "Genom Tiden ~ Trollstaven: Birka"!

”Genom tiden ~ Trollstaven: Birka” är den femte fristående boken i den lättlästa kapitel bokserien ”Genom tiden” som är en historiska äventyr som utspelar sig runt om i Sverige.

 

I Trollstaven besöker vi Birka, en viktig handelsplats under 800-talet och vikigatiden och idag ett världsarv.

”Genom Tiden” är en fristående bokserie som erbjuder läsare i åldern 6 till 9 år en lättläst och spännande blandning av mystik och väsen. Berättelserna väver ihop fakta och tidsresor som tar läsarna med till historiska platser i Sverige. Varje del är fylld med fascinerande insikter om det förflutna, mystiska inslag och en djuplodande upptäcktsfärd i naturväsenens värld.

 

Böckerna i serien lockar med färgsprakande illustrationer och silverglänsande detaljer, ett tema som genomsyrar även insidan. Handlingen är välformulerad med en lättläst och luftig text, uppdelad i korta kapitel. Varje uppslag pryds av flera illustrationer som följer samma färgtema som omslaget, vilket skapar en enhetlig och inbjudande läsupplevelse.

I en fascinerande och fängslande värld får unga läsare chansen att dyka djupt ner i den svenska historien och upptäcka de gripande öden som formar vår förflutna. Genom en spännande berättelse som väver samman mystiska äventyr och övernaturliga inslag, bjuds de in till en resa där historiska händelser och fantasins kraft möts.

Varje bok bjuder in till en spännande och lärorik resa genom Sveriges fascinerande historia och mystik.

I boken ”Trollstaven: Birka” får läsarna möta en av asatrons mystiska nornor. Vill du lära sig mer om asatron och de olika gudarna och gudinnorna kan du göra det via mina olika vikingamaterial som går att ladda ner i digitalt format via min butik. 

Ge er ut på en spännande upptäcktsfärd i den nordiska mytologins rika värld!

Utforska skapelseberättelsen, världsträdet Yggdrasil och de nio unika världarna, där varje dimension erbjuder djupa insikter. Låt eleverna dyka ner i legenderna om de nordiska gudarna och gudinnorna. Där de kommer att få lära sig mer om asagudar som Oden, Heimdall, Tor, Tyr, Balder, Frej och Loke, samt gudinnorna Frigg, Freja, Idun, Sif, Hel och Nornorna och lära sig om deras fascinerande berättelser.

 

Dessutom kan ni utforska Ragnarök – den dramatiska konflikten som leder till gudarnas nederlag och världens återfödelse, samt mycket mer av intresse inom den fornnordiska mytologin.

 

Detta görs genom det särskilt framtagna materialet “Fornnordisk religion och asatron,” som innehåller både informativ text och visuella illustrationer som underlättar lärandet.

“Asagudarnas rike – Upptäck nordiska gudar och gudinnor” är ett spännande och lärorikt memoryspel som utmanar och lär elever från årskurs 4 och uppåt om den fascinerande nordiska asatron.

“Memoryspel: “Asagudarnas rike – Upptäck nordiska gudar och gudinnor” innehåller:

– 32 kort i A4-format, organiserade på 16 sidor med 4 kort per sida

– 16 kort med avbildningar av de centrala asagudarna och gudinnorna: Oden, Tor, Frej, Tyr, Balder, Njord, Loke, Freja, Idun, Frigg, Eir, Skade, Sunna (Sol), Hel, valkyriorna och nornorna

– 16 kort som visar kända djur, mytologiska varelser och föremål kopplade till dessa gudomliga figurer, med tillhörande kortfattad faktatext

– 32 extrakort som kan fästas på baksidan av de andra korten, för en mer enhetlig och attraktiv presentation

Låt eleverna föras med på en episk resa genom vikingarnas värld, där mod, äventyr och handel sätter sin prägel. 

 

Med vikingamaterialet ”Vikingafakta med praktiska som teoretiska uppgifter och tillhörande roman- och skrivprojekt får eleverna en unik möjlighet att utforska vikingatiden på ett engagerande och lärorikt sätt. 

 

Materialet om vikingatiden omfattar även roman- och skrivprojektet “Vikingaresan”, som ger eleverna en fantastisk möjlighet att skapa sina egna fängslande berättelser om vikingatiden. 

 

Materialet kan ses som ett komplement i svenska och samhällskunskap när eleverna studerar vikingatiden på historielektionerna.

 

”Vikingafakta med praktiska som teoretiska uppgifter och tillhörande roman- och skrivprojekt” går att ladda ner i sin helhet, men även separat i materialet ”Vikingafakta med tillhörande praktiska och teoretiska uppgifter” och ”Roman- och skrivprojekt: Vikingaresan” går att ladda ner separat.

 

Boktitel: Trollstaven : Birka

 

Bokserie: Genom tiden

 

Författare: Anna-Karin Andersson

 

Illustratör: Johanna Arpiainen

 

Målgrupp: 6 – 9 år

 

Kategori: Tillbaka i tiden, vikingatiden,  tidsresor, förr i tiden, historisk fakta, fakta, naturväsen, mystik

 

Bokförlag: Votum förlag

 

Provläs 

 

Ta del av boken via: Adlibris, Bokus, Bokfynd

Dela gärna detta inlägg:

Lämna ett svar